Pobierz najnowszą wersję flashplayer'a Flash

Każdy, kto buduje dom marzy, aby był on wykonany, nie tylko przez najlepszych fachowców, ale przede wszystkim z najlepszych materiałów budowlanych. Dlatego też, już na etapie projektu domu zastanawiamy się, np.: jaką dachówkę położymy na dach, a w pierwszej kolejności jakiego materiału użyjemy do budowy ścian.

Niewątpliwe zalety

Jeśli marzymy o domu z naturalnego surowca, ciepłym i wytrzymałym warto zdecydować się na keramzyt. Materiał ten odznacza się dobrą paroprzepuszczalnością. Zapewnia dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną. Jest mocny i trwały, a jednocześnie lekki i łatwy w murowaniu. Ze względu zaś na chropowatą powierzchnię łatwo się go tynkuje. Kruszywo keramzytowe tłumi hałas, ponadto płynnie reguluje temp. i wilgotność w pomieszczeniach gwarantując uczucie komfortu. Posiada przy tym dobre właściwości radiestezyjne, dzięki czemu jest przyjazne dla ludzi, zwierząt i roślin.

Produkcja

Kruszywo keramzytowe produkowane jest z naturalnego surowca. Jest lekkie i wytrzymałe, niepalne, mrozoodporne, odporne na działanie grzybów i pleśni, odporne na gryzonie, obojętne chemicznie. Ma bardzo małą nasiąkliwość i może być wielokrotnie użyte.

Produkcja keramzytu polega na mechanicznym uplastycznianiu glin ilastych pęczniejących, które poddaje się procesowi wypalania w piecach o temperaturze 1200 C. W tak wysokiej temperaturze rozdrobniona glina kilkakrotnie zwiększa swoją objętość tworząc porowate kuleczki z twardą, spieczoną powłoką na wierzchu. Po ostudzeniu keramzyt sortuje się metodą przesiewu na różne frakcje.

  • Do ocieplenia podłogi stosuje się frakcję 10-20 mm, którą układa się warstwą 200 mm w zależności od wymagań technicznych. Wykonanie takiego ocieplenia sprowadza się do nasypania na wyrównane podłoże odpowiedniej warstwy keramzytu, pokrycia folią lub papą i wykonania wylewki betonowej.
  • Keramzyt może stanowić izolację cieplną stropów drewnianych zarówno w budynkach nowych jak i remontowanych. Umieszczony w przestrzeniach między belkami nośnymi nie obciąża w sposób istotny konstrukcji, jest ekologiczny, ognioodporny i dźwiękochłonny
  • Keramzyt dzięki małej nasiąkliwości i własnościom termoizolacyjnym można wykorzystywać do izolacji ścian piwnic. Po wykonaniu izolacji przeciw wilgociowej na ścianie piwnicy układamy keramzyt w otulinie z geowłókniny, która zabezpiecza przed przemieszczaniem się granulek keramzytu w kierunku gruntu. Po wypełnieniu keramzytem zamykamy wykop geowłókniną, zasypujemy piaskiem i wylewamy opaskę betonową.